Google wdraża aktualizację dotyczącą linków pozycjonujących

Google na swoim blogu dla developerów opublikował wpis, w którym informuje, że od dnia 26 lipca 2021 r. rozpoczęto wprowadzanie aktualizacji algorytmu związanego ze zwalczaniem linków określanych jako SPAM. Wdrożenie aktualizacji będzie trwało około 2 tygodnie.

Z najnowszego wpisu Google zwraca nam uwagę na linki affiliacyjne i sponsorowane oraz posty gościnnych, które nie są zgodne z ogólnymi zasady pozyskiwania linków.

Google sugeruje nam, żeby stosować atrybut rel=”” do opisywania odpowiedniego linków:  https://developers.google.com/search/docs/advanced/guidelines/qualify-outbound-links. Chodzi szczególnie o serwisy affiliacyjne, gdzie wg. Google linki tego typu powinniśmy oznaczać z atrybutem rel=”sponsored”.

Z wpisu dowiadujemy się również, że w większości przypadków algorytm dobrze rozpoznaje linki z miejsc, które algorytm uważa za spam. W niektórych przypadkach strony, które będą łamać zasady pozyskiwania linków, w tym ich publikowania, mogą zostać ukarane karami ręcznymi lub algorytmicznymi.

Z opublikowanych informacji wynika, że najnowsza aktualizacja skupia się na portalach generujących takie linki oraz serwisach, które takie linki publikują. Możliwe, że aktualizacja będzie dotyczyć również wielu innych miejsc i metod generowania linków. Google zaleca administratorom strony, aby ponownie zapoznać się z najnowszymi wytycznymi: https://developers.google.com/search/docs/advanced/guidelines/link-schemes

W najbliższym czasie dowiemy się czy czeka nas ponowny wysyp kar ręcznych i algorytmicznych za nieodpowiednie linkowanie, albo zbiorcze działania sieci PBN?