Jak szybko Google indeksuje treści?

Zastanawialiście się kiedyś jak szybko Google indeksuje treści na stronach?

Jakość treści jest wg Google jednym z najbardziej istotnych czynników wpływających na szybkość indeksacji Twoich wpisów.  John Mueller (Senior Webmaster Trends Analyst w Google) dodał nowy film video do serii AskGooglebot z odpowiedzią na pytanie: Jak szybko indeksują się nowe strony? Odpowiedź zaczęła się od klasycznego stwierdzenia Johna Muellera „to zależy”, ale na szczęście nieco rozwinął temat.

Ile trwa indeksacja nowej strony?

To może potrwać od kilku godzin do kilku tygodni dla Googla, żeby zaindeksować nową treść albo uaktualniony tekst. Czsami to może trwać nawet dłużej, z powodów technicznych problemów na Twojej stronie. lub gdy Googlebot jest zajęty wykonywaniem innych rzeczy.  Zatem może być różnie, na przykład wiemy że strony z newsami potrafią się indeksować w ciagu nawet kilku minut. 

Indeksowanie nie oznacza rankowania

Twoja strona może zostać zaindeksowana, ale niekoniecznie musi znaleźć się w rankingu Google. John Mueller twierdzi, że indeksacja nie musi oznaczać, że nasza treść będzie widoczna w wyszukiwarce Google. 

Nie ma gwarancji na indeksację

Google wymienia kilka sposobów na przyspieszenie indeksacji treści. 

  • zapobiegaj przeciążeniom serwera
  • staraj się aby strona ładowała się jak najszybciej
  • linkuj z innych podstron do Twoich nowych treści
  • unikaj niepotrzebnych linków na stronie (linki do kalendarzy, filtrów itp)
  • aktualizuj sitemapę swojej strony

Jakość jest ważna

Najważniejszym czynnikiem jest jednak zadbanie o to, żeby Twoja strona była wysokiej jakości, wtedy Google będzie dawał jej wyższy priorytet nad stronami niższej jakości.